Jesteś zainteresowany reklamą lub dzierżawą domeny? Napisz do nas biuro@zens.pl lub zadzwoń 664202222

epoki jezyk polski po kolei

Znaleziony temat: epoki jezyk polski po kolei

Epoki języka polskiego po kolei – przewodnik po historii naszego języka

Język polski jest jednym z najpiękniejszych języków na świecie. Jego historia sięga wieków, a jego rozwój był związany z różnymi epokami. Dziś przyjrzymy się bliżej tym epokom i dowiemy się, jak wpłynęły one na kształtowanie się języka polskiego.

Szczodrzykowo – epoka przedpiśmienna

Początki języka polskiego sięgają okresu przedpiśmiennego, który trwał od VII do X wieku. W tym czasie język polski był językiem mówionym, a jego zapis nie był jeszcze znany. Jednym z najważniejszych odkryć z tego okresu jest szczodrzykowska tablica, na której zapisano tekst w języku staropolskim.

Szkoła – epoka średniowiecza

W epoce średniowiecza język polski zaczął się rozwijać. W szkołach powstawały pierwsze podręczniki gramatyki, a język polski zaczynał być używany w literaturze. W tym czasie powstały takie dzieła jak „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza czy „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Edukacja – epoka oświecenia

W epoce oświecenia język polski stał się językiem nauki i edukacji. Powstały pierwsze szkoły średnie, a język polski zaczął być używany w urzędach i administracji. W tym czasie powstały takie dzieła jak „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego czy „Dziady” Adama Mickiewicza.

Lekcje – epoka romantyzmu

W epoce romantyzmu język polski stał się językiem sztuki i poezji. Powstały takie dzieła jak „Sonety krymskie” Adama Mickiewicza czy „Dziady” Juliusza Słowackiego. W tym czasie język polski zaczął być używany również w literaturze dziecięcej.

Klasa – epoka pozytywizmu

W epoce pozytywizmu język polski stał się językiem nauki i techniki. Powstały pierwsze uczelnie techniczne, a język polski zaczął być używany w naukach ścisłych. W tym czasie powstały takie dzieła jak „Lalka” Bolesława Prusa czy „Chłopi” Władysława Reymonta.

Nauka – epoka dwudziestolecia międzywojennego

W epoce dwudziestolecia międzywojennego język polski stał się językiem kultury i sztuki. Powstały takie dzieła jak „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza czy „Znachor” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W tym czasie język polski zaczął być używany również w filmie i teatrze.

Matematyka – epoka PRL

W epoce PRL język polski stał się językiem polityki i propagandy. Powstały takie dzieła jak „Czterdziestolatek” Jerzego Gruzy czy „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy. W tym czasie język polski zaczął być używany również w nau

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: epoki jezyk polski po kolei

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

skup złota kołobrzeg

Znaleziony temat: skup złota kołobrzeg Skup złota w Kołobrzegu – jak sprzedać złoto w najlepszej cenie? Jeśli masz w swoim posiadaniu złoto, które chcesz sprzedać,

zasady higieny jamy ustnej

Znaleziony temat: zasady higieny jamy ustnej Zasady higieny jamy ustnej – poradnik dla uczniów Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla zdrowia całego organizmu. Dlatego

creditstar pozyczki

Znaleziony temat: creditstar pozyczki Szczodrzykowo to niewielka miejscowość, w której znajduje się wiele ciekawych miejsc, w tym między innymi szkoła podstawowa. W szkole tej uczniowie

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.